Kto nie chciałby być bardziej inteligentny? Pojęcie inteligencji ma dla większości z nas bardzo pozytywne konotacje. Wierzymy, że inteligencja idzie w parze z pieniędzmi, dobrą pracą, udanym związkiem, czy nawet poczuciem szczęścia. To po części prawda. Nie wiemy jednak jak rozwinąć tę inteligencję u siebie. Zazwyczaj myślimy sobie że aby być bardziej inteligentnym, to trzeba się takim urodzić, lub więcej ćwiczyć. z tym również nie mogę się nie zgodzić. Problem polega na tym, że błędnie kierujemy nasze wysiłki. Uczymy się tego, czego nie powinniśmy się uczyć. z inteligencją się rodzimy, ale nic na jej temat nie wiemy, więc i przekuć jej na pieniądze i miłość nie potrafimy.
Artykuł pomoże znaleźć Ci odpowiedzi, na niezwykle istotne dla Twojego życia zagadnienia. w ciągu najbliższych kilkunastu minut masz okazję dowiedzieć się: co to znaczy być inteligentnym, jak być bardziej inteligentnym, jakie są rodzaje inteligencji, w jaki specyficzny sposób jesteś inteligentny. Od takich zagadnień zaczniemy. Jeśli jednak Twojej lekturze będzie towarzyszyć uważność i refleksyjność, to z całą pewnością lepiej poznasz siebie, dowiesz się jak możesz być bardziej sobą, jak kreować życie, które będzie spójne z Tobą, oraz dowiesz się jak rozwinąć Twój potencjał.
Zacznijmy od początku.
Jak rozumiemy pojęcie inteligencji?
Inteligencję definiuję jako zdolność do rozumienia, uczenia się i korzystania z posiadanej wiedzy.
O ile potocznie mówimy o inteligencji w kontekście bycia mądrym i posiadania konkretnych umiejętności np. matematycznych, to w powyższej definicji nie odnosimy się do jakiegokolwiek konkretnego kontekstu, lecz do zdolności uczenia się i zastosowania wiedzy w praktyce w ogóle.
Co za tym idzie, każdy kto potrafi się uczyć i wnioski stosuje w życiu, jest inteligentny. Każda zatem świadoma istota, każdy człowiek jest inteligentny. Niezależnie od tego, co mówiono Ci w szkole, lub w domu rodzinnym. Jeżeli ktoś próbował wmówić, Ci, że jesteś głupi, to prawdopodobnie nie spełniałeś oczekiwań tego kogoś w konkretnym kontekście. Mogła to być na przykład nauczycielka w szkole, która nie potrafiła jasno wytłumaczyć Ci tabliczki mnożenia, więc łatwiej jej było stanowczo krzyczeć: „Jesteś do niczego. Brak Ci inteligencji!”. Jak się być może domyślasz, był to jej problem. To nauczycielka sobie nie radziła. z Tobą wszystko jest w porządku. Udowodnię Ci to w tym artykule.
Jeśli jesteś tutaj dlatego, że czujesz, iż brakuje Ci inteligencji, lub masz wrażenie, że masz jej za mało i jeśli przemierzasz Internet w poszukiwaniu odpowiedzi na pytanie „jak być bardziej inteligentnym”, to rozwiązanie Twojego problemu leży prawdopodobnie głębiej, niż w znalezieniu prostego life-hack’a na przyrost inteligencji. Trzeba w takim wypadku zastanowić się, co sprawia, że zadajesz sobie właśnie takie pytanie.
Co sprawia, iż czujesz, że brak Ci inteligencji?
Jedną odpowiedź podałem już wyżej. Ktoś w dzieciństwie mógł Ci dosadnie przekazywać taką informację i całkiem sprytnie ją argumentować. Często jak bezbronne dziecko nie miałeś wyboru i musiałeś uwierzyć w to co Ci mówili.
Problem może leżeć więc w zaniżonym poczuciu własnej wartości spowodowanym przez toksyczne dla Ciebie środowisko. Zdanie otoczenia może się mieć jednak nijak do Twojego rzeczywistego poziomu inteligencji. Jesteś tutaj i szukasz rozwiązania swoich problemów, bo nauczyłeś się obsługiwać Internet oraz wiesz, gdzie szukać rozwiązania swoich problemów. To niepodważalny dowód, na to, że jesteś inteligentny.
Niestety nasze środowisko postrzega inteligencję jedynie przez pryzmat tzw. ilorazu inteligencji. Jest to jedynie mały wycinek inteligencji, któremu przypisuje się przesadne znaczenie. IQ, matematyka, zdolność do analizowania, ilość znanych słów, szybkie śmianie się z dowcipów, sprawne rozwiązywanie krzyżówek – do takich czynności spłycana jest inteligencja. Jeżeli nie radzisz sobie w powyższych sytuacjach, to nie znaczy, że jesteś inteligentny. Masz po prostu inny zestaw umiejętności. Jak każdy z nas.
Inteligencja jak już pisałem to jakakolwiek zdolność do uczenia się, rozumienia i korzystania z wiedzy i nie powinno się ograniczać jej jedynie do umiejętnego liczenia przy tablicy, czy szybkiego czytania. Każdy z nas jest bowiem inteligentny w innym obszarze, a większość z nas w innym obszarze niż oczekuje tego społeczeństwo. Zdolności to jedno, oczekiwania innych to drugie. Bez względu na wszystko, to pierwsze zawsze masz – tego drugiego nigdy w pełni nie zaspokoisz.
„Jak to w innym obszarze” możesz zapytać. Słyszałeś kiedyś na przykład o inteligencji emocjonalnej (IE)? Pod koniec XX wieku Daniel Goleman przedstawił zupełnie inne postrzeganie inteligencji. Rozumiemy ją jako między innymi świadomość własnych emocji, umiejętność motywowania się i rozumienia emocji innych. Również istnieje coś takiego jak inteligencja duchowa (SQ), ukazująca zdolności człowieka do szeroko pojętej transcendencji. Nie są to jednak tematy, którymi zajmiemy się w tym artykule. IQ, IE, SQ stoją gdzieś obok siebie, są na równym, a zarazem niezależnym od siebie poziomie. Jeśli chciałbyś, abym rozwinął również te tematy, to nie widzę przeszkód, daj mi o tym znać. Tutaj jednak pragnę pokazać Ci inny podział, bardziej szczegółowy, dzięki któremu będziesz mógł znacznie bardziej poznać siebie.
Typy Inteligencji
Przedstawię myślę, że znany, lecz niedoceniany pod względem jego potencjału poznania samego siebie model Howarda Gardnera. Ten profesor psychologii z Harvard’a przedstawia podział inteligencji na 8 specyficznych typów.
Ponownie odniosę się teraz do naszej definicji inteligencji. Jest to zdolność rozumienia, uczenia się i korzystania z wiedzy, a tutaj możesz dowiesz się jaka jest specyficznie Twoja zdolność do tych czynników. Model Gardnera pomaga zrozumieć lepiej siebie poprzez odnalezienie „siebie” w konkretnym typie inteligencji. Zaraz możesz przekonać się o tym, iż jeśli w podstawówce ledwo zdawałeś z matematyki, to i tak zawsze byłeś i będziesz niezwykle inteligentny. Zapnij pasy i przygotuj się 😉
Co nam daje wiedza o typach inteligencji?
Przede wszystkim pomaga nam wyluzować. Zapewnia większy spokój wewnętrzny, gdyż być może nagle powiesz sobie „huh, jednak wszystko jest ze mną w porządku”.
Możesz wreszcie spojrzeć na siebie przez pryzmat własnej osoby, własnego potencjału, a nie takiego jakiego oczekiwano od Ciebie. Model ten pomaga zatem odnaleźć siebie.
Znajomość siebie przekłada się na lepszą jakość życia. 8 typów inteligencji są potężną wskazówką do odnalezienie własnego potencjału, a co za tym idzie – pozwala kształtować indywidualne i potężne cechy Twojej osobowości. Pokazuje kierunek, w którym Ty jako wyjątkowa osoba powinieneś się rozwijać.
Zapewniam, że im bardziej refleksyjnie podejdziesz do poniższej klasyfikacji, tym większe korzyści dla siebie wyciągniesz. Nie frustruj się jednak, jeżeli koncepcja Gardnera nie będzie tak przekonujący dla ciebie, jak oczekiwałeś. Model zawsze będzie tylko modelem. Należy potraktować go jako podpowiedź, wskazówkę, nie traktować jako wyroczni. Największym źródłem informacji o sobie, jesteś ty sam. -> Jak poznać siebie
Jeszcze słowem wstępu, musimy zrozumieć, co sprawia, że dany typ inteligencji bardziej do nas pasuje, albo mniej. Otóż każdy z nas rodzi się z jakimiś konkretnymi zdolnościami, zestawem talentów, czy w tutejszym znaczeniu – typem inteligencji. Nie my o tym decydujemy, tak już po prostu mamy.
Jednakże we wczesnym okresie życia, te nasze „specyficzne coś” uaktywnia się bardziej lub mniej. Kiedy dziecko się bawi, to bawi się w taki sposób jaki mu najbardziej odpowiada, jaki sprawia mu największą frajdę, jaki przychodzi mu najłatwiej. Kiedy Ty lubiłaś wycinać, Twój brat bawił się żołnierzykami. To jak się bawiłeś w dzieciństwie jest ogromną informacją na Twój temat, a świadomy rodzic potrafi ją zauważyć.
Kiedy mama wręcza nam szkolną tytę, a następnego dnia nauczycielka sadza Cię w ławce na 45 minut, nasze życie stopniowo zaczyna się zmieniać. Kończą się indywidualne zabawy, beztroskie „bycie sobą”, a zaczyna spełnianie wymagań nauczycieli i dostosowywanie do grupy kolegów i koleżanek. Czasem na dobre zapominamy o naszych pasjach z dzieciństwa i resztę życia „płyniemy z prądem”…
Poniższy model ma właśnie pomóc Ci odwrócić ten proces. Spróbuj dzięki niemu powrócić do czasów, kiedy „byłeś bardziej sobą”. Czytając o poszczególnym typie inteligencji zadawaj sobie następujące pytania:
- Czy w dzieciństwie właśnie to mnie pociągało?
- Czy rodzice mówili mi coś na ten temat gdy byłem mały?
Sprawdź również jak to jest aktualnie:
- Czy właśnie w ten sposób patrzę na świat?
- Czy ten obszar w jakiś sposób mnie pociąga?
Inteligencja logiczno-matematyczna
To ten obszar, który jako inteligencję pojmujemy najczęściej. Tego rodzaju w głównej mierze się od nas wymaga, więc każdy z nas jest w niej mniej lub bardziej przeszkolony. Pytanie jedynie czy słusznie.
Twój potencjał krąży gdzieś w okolicy tego typu inteligencji, jeśli…
w dzieciństwie:
- Szybko nauczyłeś się liczenia, dodawania itd.,
- Z przyjemnością rozwiązywałeś prostsze lub trudniejsze zadania z matematyki,
- Lubiłeś łamigłówki i zagadki logiczne,
- „ciągnęło cię” do cyferek,
Aktualnie:
- Matematyka jest w jakiś sposób Ci bliska,
- Uważasz, że realne jest to, co jest logiczne,
- Postrzegasz świat głównie przez pryzmat logiki,
- Najłatwiej uczysz się ze wzorów, schematów,
- Lubisz „konkretne” informacje,
Masz trudności z:
- Metaforami,
- Abstrakcjami,
- Uogólnieniami.
- Czy w dzieciństwie właśnie to mnie pociągało?
- Czy rodzice mówili mi coś na ten temat gdy byłem mały?
- Czy aktualnie w ten sposób patrzę na świat?
- Czy ten obszar w jakiś sposób mnie pociąga?
Inteligencja przyrodnicza
W dzieciństwie:
- Lubiłeś zwierzątka,
- Potrafiłeś dbać o rośliny,
- Pociągało cię odkrywanie „tajemnicy życia”,
- Ciekawiło Cię jak działa świat i natura,
Aktualnie:
- Chętnie przebywasz w lesie, parkach, na łące,
- Zwierzęta i rośliny są Ci bliskie,
- Wyraźnie zależy Ci na środowisku,
- Ochrona przyrody, ekologia, to dla Ciebie niezwykle istotne zagadnienia,
Masz problemy z:
- Akceptacją eksploatacji przyrody,
- Ingerowaniem człowieka w środowisko naturalne,
- Odizolowaniem i brakiem kontaktu z naturą.
Inteligencja językowa
W dzieciństwie:
- Szybko zacząłeś mówić,
- Łatwo przychodziło Ci mówienie, pisanie,
- Z przyjemnością uczyłeś się wierszyków,
- Lubiłeś czytać, pisać, opowiadać,
Aktualnie:
- Wyrażasz siebie najlepiej poprzez mowę lub pismo,
- Potrafisz dobrze rozmawiać, przekonywać, argumentować,
- Przyjemność sprawia Ci czytanie, tworzenie tekstów,
Jesteś wrażliwy na punkcie:
- Popełniania błędów w wymowie,
- Przeklinania,
- Popełniania błędów ortograficznych lub językowych – „bolą cię oczy”,
- Braku estetyki językowej,
- Chaosu w mowie lub piśmie.
Inteligencja wizualno– przestrzenna
W dzieciństwie:
- Chętnie rysowałeś, malowałeś,
- Miałeś słabość do zabawy klockami,
- Lubiłeś budowle, konstrukcje,
- Zajęcia z plastyki sprawiały Ci frajdę,
Aktualnie:
- Masz dobrą orientację w terenie,
- Trudno Ci się zgubić, zwykle wiesz gdzie jesteś,
- Chętnie urządzasz sobie pokój, biuro, ogródek, mieszkanie,
- Uwielbiasz podróże i turystykę, zwłaszcza pod kątem poznawania oraz podziwiania architektury i krajobrazów,
Masz trudności z:
- Byciem zamkniętym w małym, nudnym pomieszczeniu,
- Przebywaniem w brzydkiej przestrzeni,
- Lub w otoczeniu często rzucają Ci się w oczy detale, coś „kłuje Cię w oczy”.
Inteligencja muzyczna
W dzieciństwie:
- Lubiłeś śpiewać,
- Chętnie grałeś, lub zawsze chciałeś grać na jakimś instrumencie,
- Miałeś poczucie rytmu,
Aktualnie:
- Przejawiasz wrażliwość na dźwięki,
- W wolnej chwili sobie śpiewasz, nucisz,
- Pamiętasz melodie po jednym usłyszeniu,
- Nie wyobrażasz sobie życia bez muzyki,
Jesteś wrażliwy na punkcie:
- Hałasu,
- Prostoty i braku estetyki muzycznej,
- Dysharmonii dźwięków,
Inteligencja ruchowa
W dzieciństwie:
- Lubiłeś zabawy ruchowe,
- Byłeś sprawny fizycznie,
- Przejawiałeś zdolności manualne,
Aktualnie:
- W wolnym czasie chętnie haftujesz, rzeźbisz itp.,
- Można uznać cię za „złotą rączkę”,
- Lubisz sport i wszelką aktywność fizyczną,
- Jesteś nastawiony na działanie,
- Potrzebujesz w życiu dużej dynamiki i częstych zmian,
- Nie potrafisz usiedzieć w miejscu,
- Odpoczywasz będąc w ruchu, np. sprzątając,
- Nie lubisz bezczynności, stagnacji, analizowania,
- Brak celu i działania jest dla ciebie niekomfortowe.
Inteligencja refleksyjna
W dzieciństwie:
- Szybko wykazywałeś empatię,
- Łatwo się emocjonowałeś,
- Byłeś wrażliwy,
- Miałeś świadomość własnych uczuć i potrzeb,
- Potrafiłeś pomóc w potrzebie,
Aktualnie:
- Dobrze rozumiesz relacje międzyludzkie,
- Interesuje Cię sposób funkcjonowania człowieka,
- Łatwo odczytujesz emocje i potrzeby innych,
- Lubisz rozmowy, im „głębsze” tym „lepsze”,
- Najbardziej lubisz spotykać się twarzą w twarz,
Możesz mieć problemy z:
- Precyzyjnością manualną,
- Matematyką,
- Czysto racjonalnym podejściem.
Inteligencja społeczna
W dzieciństwie:
- Bawiłeś się w większych grupach,
- Czułeś przynależność do grupy,
- Lubiłeś pracę zespołową,
Aktualnie:
- Będąc w jakiejś większej grupie identyfikujesz się z nią,
- Zastanawia Cię sposób funkcjonowania grup, organizacji,
- Patrzysz na grupę jako całość, nie na jednostki,
- Uwielbiasz kontakt z ludźmi,
Możesz mieć trudność podczas:
- Osamotnienia,
- Izolacji społecznej,
- Stagnacji życiowej.
Podsumowanie typów inteligencji
Poznane tutaj informacje możemy przede wszystkim odnieść do naszego życia zawodowego. Dzięki odnalezieniu się mniej lub bardziej w jakiś konkretnych typach, łatwiej nam wybrać ścieżkę życiową. Trudno jest być dobrym psychologiem, patrząc na świat i człowieka jedynie przez pryzmat logiki i racjonalności. Podobnie problemem jest praca za biurkiem dla osoby o wysoko rozwiniętej inteligencji ruchowej. Sprawdź jak Twój typ inteligencji ma się do wykonywanego zawodu.
Wiedza o różnych rodzajach inteligencji pozwala być mądrzejszym, bardziej świadomym rodzicem. Zobacz jak bawi się Twoje dziecko, jakie zdolności są u niego lepiej rozwinięte, co przychodzi mu naturalnie. Zachęcaj go do dalszego rozwijania się w konkretnym obszarze. Pozwól mu kształtować jego własny potencjał.
Znajomość typów inteligencji pomaga nabrać większego spokoju w życiu, ale nie służy do tworzenia wymówek. Osobiście nie cierpię wszelkich aktywności manualnych, wymagających precyzji, lecz jako facet dobrze by było żebym potrafił posługiwać się młotkiem i śrubokrętem. Podobnie osoba, która nie potrafi sobie radzić w samotności, powinna ją przepracować, zamiast wzruszając ramionami powiedzieć: „Nic nie poradzę, ja mam inteligencje społeczną”.
Jeżeli czytając o poszczególnych typach inteligencji towarzyszyła Ci przy tym osobista refleksja, to zapewne dowiedziałeś się czegoś na swój temat. Jeżeli chciałbyś dowiedzieć się, o sobie więcej w kontekście indywidualnych zdolności i kierowania własnym życiem to zapraszam do skorzystania z testu osobowości pozwalającego pobadać przeważające u Ciebie typy inteligencji.
Słowem wstępu: nie traktuj tego testu, ani żadnego innego na świecie, jak jedynej prawdziwej prawdy o sobie. Testy są dla nas dobrymi wskazówkami, pozwalają zawęzić obszar poszukiwań, ale spełniają swój cel tylko i wyłącznie gdy podczas wypełniania i analizy wyników przyglądasz się sobie. Zastanawiaj się, co Ci to o sobie mówi, czy zgadzasz się z wynikami, czy taka diagnoza jest spójna z Tobą, jak reagujesz na poszczególne pytania. Testy nie mają wsadzać nas do szufladek, ale poszerzać naszą samoświadomość. To drugie jest uzależnione od naszego zastanowienia, nie testu samego w sobie.
Instrukcja obsługi testu
Test, który przedstawiam pochodzi z instytutbennewicz.pl. Jego wypełnienie składa się z 3 części. Pierwsza polega na wpisaniu cyfry „1” obok zdania, które do Ciebie pasuje. Opieraj się na intuicji i pierwszym wrażeniu. Nie analizuj odpowiedzi, na to przyjdzie czas później. Do jednego pytania możesz wpisać sobie punkty przy kilku zdaniach.
W części drugiej podlicz wszystkie punkty w poszczególnych kategoriach (S, LM, R itp.) i wpisz je odpowiednio w tabeli pod pytaniami. Na koniec przeczytaj poniżej wnioski i interpretacje dotyczące uzyskanych wyników. Pamiętaj, aby nad wynikami zastanowić się również osobiście!
Pobierz test TUTAJ i wykonaj go przed przejściem do dalszej lektury.
Zgromadź wszystkie wnioski jakie wyniosłeś z tego ćwiczenia, oraz powyższej lektury. Zastanów się na ile w swoim życiu jesteś spójny ze swoim potencjałem i talentami. Czy możesz coś zmienić, aby czuć się w życiu bardziej sobą? Jak się ma Twoje życie zawodowe do dominujących u Ciebie typów inteligencji? Jaką nową pasję możesz w sobie odkryć?
Podsumowanie
To co przedstawiłem Ci w tym artykule nie jest niezaprzeczalną prawdą, a jedynie koncepcją jednego człowieka. Możesz się z nią zgadzać lub nie. Możesz wykorzystać jej potencjał i zabrać z niej coś dla siebie na własny użytek.
Być może istnieją jeszcze inne typy inteligencji. Gardner podzielił inteligencję na 8 obszarów, tak by łatwiej można było odnaleźć swoją indywidualność. Podział taki jest na pewno rzetelniejszy niż dzielenie ludzi ze względu jedynie na wysokie/niskie IQ, jednakże nie uwzględnia wyjątkowości osoby, tak jak w rzeczywistości jest. Każdy ma indywidualny zestaw cech, zdolności, wyjątkowy potencjał, specyficzny cel do osiągnięcia w życiu. Reszta to tylko etykietki, uproszczone wskazówki pomagające odnajdywać siebie. Koncepcja typów inteligencji jest zatem narzędziem, a Twoim głównym celem może być teraz poszukiwanie siebie i swojej wyjątkowości.
Jeśli więc nie przemawia do Ciebie specjalnie żaden z podanych typów inteligencji, to być może dlatego, że właśnie ich twórca nie obrał ich w słowa tak, jak jest w Twoim przypadku. Wówczas zabierz dla siebie te informacje, które były dla Ciebie w jakiś sposób odkrywcze, coś Ci o sobie powiedziały, i poszukuj dalej.
Rzadko też wydaje mi się, że wyróżnia się jedynie jeden typ inteligencji, a reszta pozostaje na poziomie 0, albo 1. Mogą istnieć mieszanki pomiędzy konkretnymi typami, z jednym stwierdzeniem na temat inteligencji x możesz się zgadzać, a z drugim nie. Możesz lubić biegać, a podobnie jak ja – irytować się podczas haftowania. Takich specyficznych niuansów dla siebie szukaj, one są dla ciebie najcenniejszą informacją.
Moim celem w tym wpisie było przedstawienie Ci szerszej perspektywy i innego spojrzenia na siebie niż te, które zapewnia nam środowisko. Wykorzystaj te informacje jak najlepiej dla siebie i również innych. Pozwól im także być sobą i realizować swój własny potencjał, rozwijać swoje własne zdolności.
Podobnie w innych wpisach zachęcam do poszukiwania siebie i kreowania życia zgodnego z własnymi wartościami. Uważaj na to, co mówią Ci o Tobie inni i jakiego życia od Ciebie wymagają. Życie pod prąd własnego potencjału jest kluczem do życia nieszczęśliwego…